PROJEKT FUNKCJONALNY
Tworzenie najlepszego możliwego układu funkcjonalnego danej nieruchomości to mój ulubiony etap projektu wnętrz. Uważam, że jest to też etap najważniejszy, bo ma na celu wydobycie potencjału danego domu czy mieszkania. Inną lampę czy krzesła możemy kupić zawsze, natomiast możliwość zrobienia totalnych modyfikacji, wyburzeń ścian i zmiany funkcjonlaności pomieszczeń mamy tylko przy generalnym remoncie, na początku prac.
Projekt układu funkcjonalnego robię na bazie planu deweloperskiego lub rysunku uzyskanego z samodzielnych pomiarów. Zazwyczaj jest to pierwszy etap kompleksowej współpracy, natomiast istnieje też możliwość stworzenia różnych opcji układu funkcjonalnego jako samodzielnej usługi. Taki zakres współpracy sprawdza się przy mieszkaniach z rynku wtórnego do generalnego remontu, w których Inwestorzy zobaczyli potencjał. Jestem w stanie zweryfikować realność tych pomysłów (np. powiększenie łazienki, przeniesienie kuchni, utworzenie dodatkowego pokoju), a także oszacować zakres i koszt planowanego remontu. Często propozycje możliwych układów funkcjonalnych powstają jeszcze przed ostatecznym zakupem nieruchomości przez Inwestorów.
Rysując róże warianty docelowego planu, zwracam uwagę na takie kwestie jak odległości od pionów, możliwości doprowadzenia wentylacji czy wyburzenia ściany. Podchodzę do tematu analitycznie – sprawdzam metry bieżące szaf czy blatu roboczego w każdej z propozycji. Ustalam, jakie są potrzeby Twoje i Twojej rodziny i podpowiadam, która z opcji najlepiej je spełni, a także proponuję modyfikacje, które uczynią plan nieruchomości bardziej ergonomicznym.
Poniżej znajdziesz kilka ciekawych planów funkcjonalnych mieszkań, nad którymi pracowałam.
M3 w Gdyni
Marzenia i wymagania Inwestorów:
📌 Kuchnia z wyspą z dużą ilością blatów roboczych i miejsca do przechowywania
📌 Łazienka razem z WC
📌 2 miejsca do pracy w osobnych pokojach, najchętniej nie w salonie
📌 Dojście do łóżka z obu stron; szafka i lampka nocna po każdej stronie łóżka
Propozycja jlw studio:
✔️ Wykorzystanie wnęki pod oknem na okrągły stół dla 4 osób.
✔️ Przeniesienie aneksu kuchennego na drugą stronę strefy dziennej, dzięki czemu uzyskujemy czytelny podział na strefy kuchnia/jadalnia/salon.
✔️ Duża, wygodna kuchnia z wyspą. 14 szuflad o szerokości 60cm, wysoka zabudowa na tylnej ścianie pomieszczenia. Możliwość oglądania filmów czy seriali gotując.
✔️ Powiększenie łazienki kosztem przedpokoju. Umieszczenie w łazience zarówno WC, jak i pralki.
✔️ Likwidacja maleńkiego osobnego WC na rzecz powiększenia sypialni, aby umożliwić wstawienie tam biurka i dużej szafy (200cm).
Duże mieszkanie w kamienicy na warszawskim Mokotowie
Marzenia i wymagania Inwestorów:
📌 Przeniesienie kuchni na drugą stronę mieszkania wykorzystując do wentylacji pion po dawnym piecu
📌 Utworzenie 2 łazienek – bez doprecyzowania gdzie i o jakiej funkcjonlaności
📌 Wykorzystanie motywu drzwi dwuskrzydłowych, „francuskich” – w początkowych pomysłach jako oddzielenie kuchni z jadalnią od salonu
📌 Likwidacja wydzielonego przedsionku
📌 „Klimat kamienicy”
Propozycja jlw studio:
✔️ Wyburzenie całej ściany działowej między docelową kuchnią i salonem oraz ściany oddzielającej te pomieszczenia od korytarza, tworząc bardzo dużą strefę dzienną
✔️ Wstawienie drzwi francuskich w otwór pod podciągiem konstrukcyjnym, prowadzący do strefy dziennej.
✔️ Utworzenie łazienki z oknem dostępnej z sypialni w pomieszczeniu dawnej służbówki. W początkowych pomysłach Inwestorów miała się znaleźć tam garderoba / schowek.
✔️ 2 łazienki, każda z WC i umywalką, jedna z wanną, druga z prysznicem. Pralka i suszarka w schowku gospodarczym.
✔️ Wydzielenie strefy wejściowej z wnęką na szafę poprzez zastosowanie tam płytek – gorsecików warszawskich.
✔️ Uzyskanie klimatu kamienicy poprzez zastosowanie klasycznego parkietu w jodełkę, listew przysufitowych, rozety i gorsecików.